Черкащина – це серце України

Черкащина – це серце України

(огляд літератури)

 

             Любов до рідної землі, до малої батьківщини – одне з найсвятіших почуттів, які кожна людина проносить крізь усе життя, усвідомлюючи свою причетність  до долі народу і держави. Підтвердженням цього  є здійснені останнім часом видання ґрунтовних праць з історії окремих міст і районів Черкащини.

             Останнім часом все більше зростає дослідницька робота  краєзнавців. І це цілком природно адже  Черкащина має  для цього надзвичайно широкі можливості.

             В останні роки з-під пера черкаських дослідників краю з’явилась низка оригінальних і різнопланових краєзнавчих видань. З деякими з них я хочу вас познайомити.

             В 2004 році до 50-ти річчя утворення видано ювілейний презентаційно - іміджевий каталог “Черкащина – серце України”.

             У Черкаського краю сувора і славна історія, витоки якої губляться у далеких віках.

             Автори книги всебічно висвітлюють історичний, культурний, духовний шлях Черкащини. Розділ “Шлях довжиною півстоліття 1954-2004” розповідає про утворення та півстолітній період розвитку області, про людей, які творили її історію. Найбільші розділи “Сучасні горизонти  Шевченкового краю” та “Міста та райони Черкащини” розкриваються нові підходи до розбудови нашої незалежної держави та внесок черкащан в цей процес.  Книга чудово ілюстрована, містить величезну кількість фотодокументів.

             На відродження історичних і культурних центрів краю  спрямовано державну  програму «Золота підкова Черкащини». Видання, що  ви бачите, - туристичний путівник по мальовничій  Черкащині, який містить яскравий фотоальбом, карту області,  та стислий  історико – краєзнавчий нарис. Ілюстрації викликають інтерес до Черкаського краю, а описані маловідомі факти та легенди допоможуть доторкнутися до духовного  багатства цієї землі. Золотоніщина представлена в книзі  стислою розповіддю     про     пам’ятку     архітектури   І половини 17 століття Красногірський  монастир.

            А в книзі  «Черкащина у храмобудівництві»   про Свято – Покровський Красногірський жіночий монастир вміщена  більш детальна розповідь. Крім того тут можна познайомитись з розмаїттям культових споруд, які належать представникам різних релігій : православні храми, костели, синагоги, мечеть, буддистський  храм.

   

             На основі архівних матеріалів, опублікованих документів, стародруків, речових пам’яток, спогадів  та усних  джерел створено нарис історії та сьогодення Золотоніщини, усіх її населених пунктів. У книзі  «Подорож Златокраєм» Григорій Михайлович  Голиш та очолюваний ним авторський колектив намагалися якомога повніше розкрити самобутність і неповторність усіх куточків рідного краю, показати його роль і місце в історії нашої держави.

              У видавництві Черкаси: Відлуння- Плюс вийшла книга Бушина М.І. та Ілляшенко Ю.Ю. “Черкаський край в особах. 1941-2001. М.Золотоноша”.

              Книга містить історико документальні нариси і біографічні довідки про знаних людей Золотоноші другої половини ХХ століття. У ній через життєписи відомих трудівників, відтворено славні сторінки Золотоноші, показано розвиток економіки, духовної культури древнього, працьовитого, прекрасного куточка України.

              Про багатьох героїв книги ви чули з розповідей, а декого знаєте й особисто (назвати й показати кілька імен).

              Черкащина винятково багата й літературною історією. Зрозуміти і відчути свою пряму причетність до прадавньої батьківської сторони, полюбити й назавжди стати її невід’ємною частиною, захисником і творцем  насущних і нових її здобутків  закликають укладачі збірки у двох томах «Криничка».  До цього унікального видання увійшли кращі твори  письменників - краян для дітей та юнацтва, починаючи від славних класиків української літератури і закінчуючи сучасними молодими літераторами.

              Без імені Івана Дробного нині неможливо уявити літературну Черкащину. Як добрий господар упорядковує врожайну ниву, так поет підсумовує півстолітній творчий шлях томом вибраних творів «Вереснева золота печаль». До видання   увійшли кращі поетичні твори, що писалися упродовж 1955-2005 років.( зачитати поезію с. 83)

              Можна ще розповідати про чудові видання, що містять розповіді про нашу квітучу землю з багатою історією та самобутньою духовною культурою та краще якщо ви завітаєте до бібліотеки і познайомитеся з ними самостійно.

 

1.Черкащина серце України:1954-2004.-ювілейний призентаційно - іміджевий каталог.- К.:Книга,2004.-399с.

2. Мандри Україною. Золота підкова Черкащини. Путівник/Черкаський благодійний фонд «Золота підкова».- К.,2007.- 232с.

3.Черкащина у храмобудівництві.- Черкаси: Вид. Чабаненко Ю.,2008. -252с.

4.Голиш Г.М. ,Голиш Л.Г., Пономаренко М.Ф.  Подорож Златокраєм. Нарис історії та сьогодення  Золотоніського району. - Черкаси:«Вертикаль»,видавець ПП Кандич С.Г.,2008 .- 572с., іл..

5.Бушин Н.І., Ілляшенко Ю.Ю. Черкаський край в особах. 1941- 2001.-м.Золотоноша.-Черкаси:”Відлуння-Плюс”,2003.- 208 с.

6. Криничка. Антологія творів письменників Черкащини для дітей та юнацтва: У двох томах./ Автор-упорядник В.Коваленко.-  Черкаси: Вид. Чабаненко Ю.,2009.-  Т.1.- 424с.

7. Дробний І. Вереснева золота печаль: Вибрані твори.- Черкаси: Вид. Чабаненко Ю.,2005.- 528с.

 

   

Контакти  

19700, Черкаська область,
м. Золотоноша, вул. Баха,57.
телефони:

(04737) 5-31-60

(04737) 5-21-60

email: zoloschool5@ukr.net

   
   
<< < квітня 2014 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
  1 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
   
© Золотоніська загальноосвітня школа №5