Чорнобиль...

Саме в цей день сталась найбільша трагедія не тільки України, а й усього людства – вибух на Чорнобильській АЕС. Причиною катастрофи прийнято вважати стрибок напруги в мережі, який викликав два вибухи. На момент вибуху в реакторі знаходилось близько 200 т урану. Було зруйновано обшивку і більше 60 т радіоактивних речовин піднялись у повітря.

Сумарна радіація ізотопів, після аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж при вибуху атомної бомби в Хіросімі.

Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31 людини. Пожежники, які першими прибули на місце катастрофи, не мали ізолюючих протигазів. В результаті радіоактивні речовини потрапили в дихальні шляхи ліквідаторів.  

Кількість людей, що брали участь в гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тис.. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії.

Евакуація

Евакуацію планували провести 26 квітня, однак уряд СРСР її затримав. Сосновий бір, який знаходився між двома пунктами, перетворився на "Рудий ліс" через вплив радіації. Помилки були допущені й при перевезенні.  Майже 50% опромінення люди отримали саме в дорозі.

 

Після аварії з 30 кілометрової зони відчуження було вивезено 115 тис осіб.

Наслідки

Хоча Чорнобильська катастрофа вважається трагедією українською., у  білорусів також є зона відчуження, яка сьогодні сягає більше 4 000 км. Однак, радіоактивна хмара зачепила навіть схід США. Радіоактивні дощі були зафіксовані в Ірландії....

У жителів забруднених районів, а також у всіх, хто брав участь в ліквідації наслідків аварії, виявили схильність до катаракти, серцево-судинних захворювань, зниження імунітету.


"Саркофаг"

В кінці 1986року реактор накрили спеціальним" саркофагом", задля запобігання розповсюдженню радіоактивних часток.

    У 2000 році ЄБРР оголосив тендер на будівництво нового "саркофагу" для ЧАЕС. "Саркофаг" будували за 180 м від 4 енергоблоку. Коли арка була готова, її   насунули на об’єкт за   допомогою спеціальних механізмів.


 

Зона відчуження сьогодні

Останнім часом все частіше лунають пропозиції щодо раціонального використання безпечних територій, наприклад, створення Поліського біосферного заповідника.

Окрім того, періодично розглядається питання про можливість скорочення зони відчуження. Згідно із затвердженою верховною радою програмою, ЧАЕС повинна бути повністю ліквідована до 2065 року


Повертанці

Крім туристів, які приїжджають сюди на кілька годин, є люди, які не змогли покинути свої домівки. Вони повернулися сюди ще в 1986 році та заселили 11 населених пунктів. Серед них найбільш "людним" є Чорнобиль з його магазином, поштою, пожежною частиною та іншими необхідними комунікаціями.   

 Цих людей часто називають самоселами. Однак Ліна Костенко, одна з учасниць історико-етнографічних експедицій в зону, вважає, що це образлива назва.. Вони виросли там і продовжують жити після аварії у своїх рідних будинках – хай і забуті Богом і державою". Вона схиляється до назви "повертанці".
А жителі 10 кілометрової зони розповідають, що їм дозволили не покидати домівки, адже їхні організми вже звикли до радіації, а в чистому середовищі здоров’я може й погіршитись.


Що далі…

Використовувати атомну енергетику – це як ходити по лезу ножа. З одного боку, перспективи доволі заманливі, з іншого – один невірний крок і катастрофа неминуче зачепить усе людство. Якщо граєшся з вогнем, то рано чи пізно обпечешся.

Не варто забувати, що людина – істота не досконала, і все, створене нею, може дати похибку.


 

   

Контакти  

19700, Черкаська область,
м. Золотоноша, вул. Баха,57.
телефони:

(04737) 5-31-60

(04737) 5-21-60

email: zoloschool5@ukr.net

   
   
<< < квітня 2022 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 28 29 30  
   
© Золотоніська загальноосвітня школа №5